משקיעים בארה"ב ואתם לא בעלי אזרחות אמריקאית ? שימו לב אתם עלולים להיות חשופים למס עיזבון !

אזרחים רבים שאינם אמריקאים נהנים מהשקעות בשוקי ההון והנדל"ן בארה"ב. הם רואים את הכלכלה האמריקאית כיעד להזדמנויות ולרווחים משמעותיים. עם זאת, יש צורך בתכנון זהיר כדי להבטיח שהרווחים הללו יישארו גבוהים לאחר תשלום מסים רלוונטיים בארה"ב .

החשיפה הגדולה ביותר למשקיעים שאינם אזרחים אמריקאים היא מס עיזבון.

מה הוא מס עיזבון או במילים אחרות מס ירושה ?

מס עיזבון הוא מס שארה"ב מטילה על ירושה שמקבלים כל אזרחיה , מס העיזבון מוטל גם על אנשים שאינם אזרחי ארה"ב המחזיקים בנכסים אמריקאים הכפופים למס עיזבון. שתי הדוגמאות הנפוצות ביותר, הן נדל"ן בארה"ב ומניות של חברות בארה"ב. יש להדגיש שזה חל גם על מניות אמריקאיות המוחזקות בבנקים ישראלים או בכל מקום אחר בעולם.

לדוגמא- אם אתם מחזיקים במסגרת תיק ניירות ערך בבנק ישראלי מניות של חברה אמריקאית, לדוגמא גוגל, יש לכם חשיפה למס עיזבון במידה ותעברו את התקרה הפטורה.

אם אדם שאינו אמריקאי מחזיק את הנכסים הללו ולאחר מכן נפטר, יורשיו כפופים למס עיזבון בשיעור של עד 40% משווי נכסים אלה במועד הפטירה. מס זה נדרש להיות משולם בתוך 9 חודשים מיום פטירת הבעלים. מצב זה עלול לגרום לבעיות נזילות ותזרים.

על מי חל מס עיזבון / מס ירושה ?

לאזרחי ארה"ב יש פטור בסך ,11,200,000 דולר על כל הנכסים הבינלאומיים שלהם כך שלרבים מהם חשיפה זו אינה רלוונטית. יחד עם זאת, עבור אזרחים שאינם אמריקאים פטור ממס עיזבון על נכסים אלו בארה"ב הוא רק 60,000 $ לכל אדם , ומאחר ומשקיעים רבים הינם משקיעים זרים, קרי לא בעלי אזרחות אמריקאית, ומשקיעים יותר מ $ 60,000 הדבר יוצר חשיפת מס משמעותית.

בנוסף, בנקים רבים החלו לבקש אישור שכל המיסים שולמו לפני שהוא מאשר להעביר כספים. אם מס העיזבון לא שולם אז היורשים לא יכולים למשוך את הכספים מהחשבון.

איך אפשר להימנע ממס עיזבון / מס ירושה?

ישנם פתרונות לחשיפה זו ותכנון זהיר יכול לאפשר לזרים להשקיע בארה"ב עם הגנה ממס עיזבון.

• אפשרות אחת היא להחזיק את הנכסים באמצעות חברה או נאמנות ישראלית, השקעה בארה"ב באמצעות חברה או נאמנות כנ"ל יכולה להגן על המשקיע ממס עיזבון בארה"ב ובמקרים מסוימים עדיין ליהנות משיעורי מס נמוכים . יחד עם זאת לחברה כאמור ישנן עלויות נוספות שאין על יחיד, כגון, עלויות הקמה, הנהלת חשבונות ועריכת דוחות מבוקרים.
• אופציה נוספת הינה להשקיע ישירות באופן פרטי ולקנות פוליסת ביטוח חיים לכיסוי החשיפה במס עיזבון. אם פרמיית ביטוח החיים נמוכה זה עשוי להיות פתרון זול יותר מהפתרון של הקמת חברה. כך שלעיתים כדאי לשלם את הפרמיה השנתית של ביטוח החיים ולשמור על ההשקעה כאדם פרטי ובכך להבטיח חיסכון בעלויות .

בכל אופציה יש להביא בחשבון את יחסי הגומלין בין המיסים בארה"ב ובישראל על מבנים אלה.

המפתח הוא תמיד להתייעץ עם איש מקצוע כדי להבין מה החשיפה שלך בארה"ב לחישוב מס העיזבון על ההשקעה שלך. ברגע שאתם מודעים לחשיפה תוכלו להחליט האם לבנות מבנה השקעות חלופי המעניק הגנה ממס עיזבון או לקחת את הסיכון המודע של החשיפה למס עיזבון, בתקווה ליהנות ממס נמוך על רווחים מההשקעה.

המאמר נכתב על ידי ג'נט סורי, יועצת מס שותפה בסער את סורי פתרונות מיסוי בע"מ ופרד קאהן רו"ח אמריקאי ושותף במשרד פיליפ שטיין ושות'.